top of page
Family in Bed

Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn olmak bazen oldukça stresli olabilir. Ebeveynlerin geçmişten getirdiği doğru bildikleri ile çocukların ihtiyaçları zaman zaman çakışır. Bu durumda, çocuğumuzun ihtiyaçlarını karşılamamız gerektiği düşüncesiyle aile bireylerinin kendilerini yetersiz ve çaresiz hissetmeleri oldukça olağandır. Neyse ki, çocuk yetiştirme sorunlarınızda çalışmanıza ve çocuğunuzla ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek çeşitli psikolojik stratejiler, yöntemler ve teknikler vardır. Ebeveyn danışmanlığı, ebeveynlerin çocukla ilgili zorluklarla ve zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olan bir tür psikoterapidir.

Özellikle duygusal ve/veya psikolojik konular ebeveyn-çocuk ilişkisini etkiler. Endişeli, kaygılı veya depresif ebeveynler için çocuğun duygusal ihtiyaçları ezici bir yük haline gelebilir. Bu durum çaresizlik duygusuyla beraber kaçınmaya ve ebeveyn-çocuk bağlanma sürecinin sekteye uğramasına yol açar. Ebeveynlik danışmanlığı stresi azaltmaya, depresyonu hafifletmeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ebeveyn danışmanının görevi ebeveyn ile çocuk arasında olması gereken sağlıklı bağlanmayı oluşturmak için bir yol haritası çizmektir. Aslında ne söylediğimiz değil nasıl söylediğimiz önemlidir çoğu zaman. Danışman çocuk ile ebeveynlerin karakteristik özellikleri, ihtiyaçları ve bunları nasıl dile getirdikleriyle ilgili bir rehber görevi görür.

Görüşme sırasında ebeveyn danışmanınız ev ödevi verir, böylece danışmanlık oturumlarınızda öğrendiklerinizi ev hayatınıza uygulayabilirsiniz. Ebeveynlik hedeflerinizi karşılayana kadar ilerlemeniz yakından izlenecektir. Ebeveyn danışmanınızın, mümkünse hem siz hem de çocuğun babasıyla görüşmek isteyeceğini unutmayın. Aktif ebeveynlerin danışmanlığa katılması, çocuğunuzun yeni bir duruma, kurallara ve / veya rutinlere uyum sağlamasına yardımcı olmak için oldukça yararlı olabilir.

Ebeveynlik sorumlulukları ile boğulmuş hissediyorsanız ebeveynlik danışmanlığı arama zamanınız gelmiş olabilir. Ebeveyn danışmanı, korkularınızı başarılı bir şekilde karşılamanız, iletişiminizi geliştirmeniz, stresli durumlarla başa çıkmanız ve çatışmaları çözmeniz için ihtiyacınız olan araçları size öğretecektir.

Zorlayan Çocuklar, Zorlanan Ebeveynler

Tempus Psikoloji ile PsikoGündem Sohbetleri

Besleme, Beslenme ve İlişkiler

Tempus Psikoloji ile PsikoGündem Sohbetleri

bottom of page