top of page
baslik-cift-terapisi-1024x225.jpg

Çift Terapi

Çift terapisi, çiftlerin kendi başlarına etkili bir şekilde baş edemediği sorunları, çatışmaları çözmek ve ilişki kalitesini arttırmak  için başvurulan bir araçtır. Çiftler  düşüncelerini ve duygularını tartışmak için eğitimli bir profesyonelle birlikte çalışır. Çift terapisinde amaç, eşlerin daha iyi anlaşmalarını sağlamak, değişime ihtiyaç duyup duymadıklarına karar vermek ve bunları yapmaları için onlara yol göstermektir.

Çift terapisi sadece çiftleri kapsar. Çocuklar, ebeveynlerinin sorunlarının doğası ve ciddiyeti, yaşları gibi faktörlere bağlı olarak doğrudan veya dolaylı olarak ebeveynlerinin ilişkisindeki sorunlardan çeşitli derecelerde etkilenebilir. Hem çift hem de çocukları kapsayan terapi, aile terapisi adı verilen, genellikle çiftin ilişkisinden ziyade aile üyeleri arasındaki ilişkilere odaklanan farklı bir süreçtir. Aile terapisiyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Çiftlerin terapiye başvurdukları en yaygın şikayetlerden bazıları iletişim eksikliği, sık veya sürekli tartışmalar, gerçekleşmemiş duygusal ihtiyaçlar, maddi kaygılar ve çocuklarla ilgili çatışmalardır. Bu sorunlar, birçok çiftin profesyonel yardım almadan çözdüğü yaygın sorunlar gibi geliyor olabilir. İnsanlar çeşitli sorunlar için terapi ararlar ve her çift farklıdır. Çiftler sıklıkla yardım istemektedir çünkü sorunları başka çiftlerden farklıdır ve bunları çözmekte zorlanırlar. Çoğunlukla bunun nedeni çatışmanın altında yatan başka bir konu ya da anlam olduğundan zaman içinde hayal kırıklıklarıyla karşılıklı beklentilerin artarak küçük sorunların içinden çıkılmaz bir hal almasıdır. Bazen çiftler, ilişki içindeki bir krizin sonucu olarak çiftlerden birinin yaşadığı bir alternatif ilişki sorunu, aile içerisinde ki bir hastalık süreci veya kayıp gibi travmatik bir olay nedeniyle yardım ister.

Terapist, mesleki olarak eğitilmiş, nesnel bir üçüncü taraf olarak düşünce ve hislerini dile getirirken her iki tarafı da dinler ve sorun alanlarını belirlemelerine ve tanımlamalarına yardımcı olur.

Sağlıklı İletişim

Tempus Psikoloji ile PsikoGündem Sohbetleri

Tüm Çiftlerin Tartıştığı 6 Konu

Tempus Psikoloji ile PsikoGündem Sohbetleri

bottom of page