top of page

Uzman Klinik Psikolog

Selin Şahin Ekim

YETİŞKİN TERAPİSTİ
BİREYSEL TERAPİST

PHOTO-2023-02-06-01-15-58.jpg

1994 yılında Yalova’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Yalova’da tamamlamıştır.

 

2012 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimine başlamıştır. Eğitim hayatı boyunca öğretim üyeleri ile pek çok çalışmanın yürütülmesinde aktif görev almış ve çeşitli alanlarda staj yapmıştır. Öncelikle Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Bağımlılık Kliniklerinde, madde bağımlılığı üzerine yapılan çalışmalarda stajyer psikolog olarak görev almış, sonrasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde stajına devam etmiştir. Ayrıca lisans öğrenimi içerisinde Derin Düşler Anaokulunda gözlemci-psikolog olarak uygulamalara katılmış, çeşitli teorik ve uygulamalı dersleri tamamlayarak 2016 yılında lisans eğitimini tamamlamıştır. Süreç içerisinde Şişli Belediyesi’nde gönüllü psikoterapist olarak çalışmış ve Yakaza Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde staj yapmıştır.

 

2016-2021 yılları arasında EABCT(Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği) tarafından akredite edilmiş olan Bilişsel ve Davranışçı Terapi Eğitimini, burslu olarak, Kognitif ve Davranışçı Terapiler Derneği’nden alarak psikoterapist olmaya hak kazanmıştır. Psikoterapi eğitimlerine Adanmışlık ve Kabul Terapisi Eğitimini tamamlayarak devam etmiştir. Ayrıca 2023 yılı içerisinde Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından verilen EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) Eğitimini tamamlayarak EMDR Terapisti olarak terapi hizmeti vermeye başlamıştır.

 

2017-2023 yılları arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda Psikoterapist olarak çalışmıştır. Görevi kapsamında ihmal ve istismar mağduru çocuk ve aileler ile görüşmeler gerçekleştirerek psikolojik danışmanlık sağlamıştır. Çalıştığı alanlar arasında ağırlıklı olarak kayıp ve yas süreçleri, cinsel istismar, fiziksel şiddet, duygusal ihmal ve istismar olmakla beraber pek çok psikolojik ihtiyaca yönelik danışmanlık hizmeti sunmuştur.

 

2021 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına burslu olarak başlamıştır. Ders dönemini tamamladıktan sonra “Yetişkin Bireylerde Boyun Eğici Davranışlar” adlı araştırması ile tezini tamamlayarak 2023 yılında mezun olmuştur.

 

Mezuniyeti itibariyle aldığı psikoterapi eğitimleri doğrultusunda yaklaşık 6 yıldır depresyon, kaygı bozuklukları, agorafobi(açık alan kaygısı), panik bozukluk, sosyal kaygı bozukluğu, fobiler, takıntılı düşünce ve davranış sorunları (obsesif- kompulsif bozukluk), travma sonrası stres bozukluğu, yas ve kayıp ile ilişkili sorunlar, bipolar bozukluk, duygusal yeme sorunları, kişilik bozuklukları, bağımlılık sorunları gibi pek çok psikolojik kökenli sorunlara ilişkin bireysel psikoterapi hizmeti sunmaktadır. 

bottom of page